Marta Wargin (Kamińska)

Wytrenuj swoją silną wolę

Kluczem do zrealizowania celu z jakiejkolwiek dziedziny twojego życia wcale nie jest wysoki poziom motywacji i twierdząca odpowiedź na pytanie „czy mi się chce”. Również nie możesz polegać na wypracowanych nawykach. Bo wystarczy jedna mała zmiana w otoczeniu (na przykład niespodziewany wyjazd na drugi koniec Polski), aby coś się zachwiało w twojej pętli nawyku i pożądane zachowanie (na przykład owsianka na śniadanie) nie zostało wykonane.

Skoro nie motywacja i nie nawyki to co jest kluczem otwierającym drzwi do zrealizowanych celów?

Silna wola.

Jeśli wytrenujesz swoją silną wolę to niezależnie od poziomu twojej motywacji i niedziałających nawyków – będziesz iść w stronę tego, co chcesz osiągnąć.

Ale jakim cudem?

 

Metaforyczny mięsień

Roy Baumeister, amerykański psycholog społeczny, po przeprowadzeniu eksperymentu rzodkiewkowego, stwierdził, że silna wola jest mięśniem. Kiedy nie trenujemy naszego mięśnia – nie działa on prawidłowo.

Spełniamy każdą swoją zachciankę, więc trudno jest nam oprzeć się zapachowi obłędnie czekoladowych ciastek, kiedy idąc na uczelnię, mijamy otwarte drzwi cukierni.

Zaczynając regularnie trenować nasz mięsień silnej woli, staje się on bardziej wyćwiczony. Być może nawet wyćwiczymy go do tego stopnia, że zignorujemy nęcący zapach czekoladowych ciastek i wejdziemy do warzywniaka obok, żeby kupić pół kilograma jarmużu na lunch.

 

Silna wola to mięsień. Kiedy używamy silnej woli, wtedy wzmacniamy nasz mięsień.

 

Skoro silna wola jest mięśniem. A mięśnie trenujemy na siłowni, by były one bardziej widoczne i zarysowane to … trzeba by poszukać stosownej siłowni i rozpocząć trening. 

 

Siłownia dla silnej woli

Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie będziesz musiał wydać sporej ilości pieniędzy na kupienie karnetu open i potrenigowego białka. Jednak! Ćwiczenie silnej woli będzie zdecydowanie bardziej wymagające i trudniejsze, niż martwy ciąg.

 

Ćwiczenie pierwsze: Test Stroopa

Nazwij kolory, jakich użyto do napisania wyrazów znajdujących się niżej. 

ŻÓŁTY 

NIEBIESKI

ZIELONY

POMARAŃCZOWY

CZARNY

Okazuje się, że codzienne wykonywanie Testu Stroopa, przez dwa tygodnie zdecydowanie poprawi naszą samokontrolę, czyli nasz mięsień silnej woli będzie bardziej wytrenowany. Oczywiście to przykładowa tablica z napisanymi kolorami. Jeśli chcesz wypróbować tego ćwiczenia silnej woli, wygoogluj: Test Stroopa.

 

Ćwiczenie drugie: Używaj ręki niezlateralizowanej półkuli

Kiedy myjesz zęby, otwierasz drzwi albo niesiesz gorący kubek z herbatą –> użyj ręki, która nie jest twoją dominującą. To znaczy: leworęczni przerzucają się na prawą dłoń. A praworęczni sięgają po kubek lewą ręką.

 

Ćwiczenie trzecie: Koryguj swoją postawę

Kiedy następnym razem przyłapiesz siebie w zgarbionej pozycji –> wyprostuj swoją sylwetkę. Przymuś się do wyprostowanej postawy ciała. Wyprostuj się!

 

Wybieraj to, co trudniejsze

Żadne ćwiczenie nie ma w sobie magicznej mocy przemiany twojego słabego mięśnia silnej woli w coś niepodważalnie mocnego. Magiczną moc przemiany twojego słabego mięśnia w silną wolę, masz ty sam, gdy zobowiązujesz się do regularnego wykonywania któregoś ćwiczenia.

 

Nie zobowiązujesz się wyłącznie do odbębnienia zadania, lecz do wybierania tego, co jest trudniejsze. 

 

Wykonując każde z tych ćwiczeń – zatrzymujesz się w sytuacji, w której masz dwie opcje:

Opcja A: Możesz wybrać prostsze wykonanie ćwiczenia np. otworzenie drzwi prawą ręką (gdy jesteś praworęczny).

Opcja B: Możesz przymusić się do wykonania trudniejszej wersji ćwiczenia np. otworzenie drzwi lewą ręką (gdy jesteś praworęczny).

Moment zatrzymania przed wybraniem którejś z możliwych dwóch opcji, jest kluczowy. Dzięki temu, że systematycznie będziesz trenować swoją silną wolą, nauczysz swój mózg wybierać rzeczy, które są trudniejsze. 

I tak, gdy następnym razem zapach czekoladowych ciastek będzie wabił ciebie do cukierni – ty wejdziesz tuż obok, do warzywniaka po wspomniane pół kilograma jarmużu na lunch.

Wydaje się nierealne? Spróbuj regularnie, przez miesiąc wykonywać któreś z tych ćwiczeń. Potem porozmawiamy! 😉

 


Kelly McGonigal, „Siła woli. Poznaj i wykorzystaj mechanizmy samokontroli”

Zdjęcie: Victor Freitas,dzięki Unsplash

Możliwość komentowania została wyłączona.