Marta Wargin (Kamińska)

Jak w 5 sekund ruszyć do działania?

Będąc nastolatką, byłam naprawdę dobra w pływaniu. Nienajlepsza, ale dobra. Szło mi na tyle nieźle, że w ostatniej klasie gimnazjum, wzięłam udział w zawodach pływackich. Były to moje pierwsze zawody w życiu. Wszystko było dla mnie jakieś inne i nowe.

Stanęłam już na brzegu basenu, aby wykonać legendarny skok na główkę, który rozpoczyna każdy taki wyścig. Sędzia skończył odliczanie i wszyscy obok mnie wskoczyli już do wody. A ja nadal czekałam, aż sędzia wyda wreszcie jasny komunikat „Start!”, abym mogła rozpocząć zawody.

Po prostu nie wiedziałam, kiedy mam wskoczyć do wody.

 

Nie wiesz, kiedy ruszyć do działania

Nie tylko ja nie wiedziałam, kiedy mam zacząć coś robić. Większość z nas dokładnie wie, co chce osiągnąć w swoim życiu. Jednak tego nie robi. Brakuje im motywacji? – Na pewno, ale…

Brak działania rozbija się też o coś zupełnie innego. Ludzie nie wiedzą, kiedy mają ruszyć do działania. Czekają na idealny moment, sprzyjające warunki, komunikat „Start!”, zamiast po prostu działać.

Dlatego zasada, o której za chwilę Ci powiem jest taka przydatna. Bo wiesz, kiedy masz ruszyć i zacząć działać. A już gdy zaczniesz korzystać z tej metody to nie ma odwrotu. Twój mózg nawet przez chwilę nie będzie próbował sabotować twoich zamiarów.

 

Poznaj Zasadę 5 Sekund Mel Robbins

Zasada 5 sekund polega na odliczaniu od 5 do 1. Zatem mówisz 5,  4,  3,  2,  1 i ruszasz do działania.

Odliczając od 5 w dół, zajmujesz czymś (tu: odliczaniem) swój mózg tak, że nie ma on możliwości skupienia się na tym, czy akurat teraz ci się chce. Nie skupia się na twoich wymówkach i nie wyolbrzymia twojego strachu. Kiedy odliczasz, twoja podświadomość skupia się na tym, co masz do zrobienia. Gdy tylko odliczając, dojdziesz do 1 – twoje ciało samo zerwie się do działania.

 

Za proste, żeby działało?

Wiem, jak bardzo prosta wydaje się ta zasada, ale musisz wiedzieć, że to naprawdę działa. Za każdym razem, kiedy mój budzik dzwoni przed 7.00, a ja chcę właśnie odruchowo włączyć drzemkę – zaczynam odliczać od 5 do 1 i wstaję. Ruszam do działania. Nie marnuję czasu leżąc w łóżku i przeglądając Instagram (jak bywało kiedyś).

Ta metoda naprawdę odmieniła życie tysiącom ludzi na całym świecie. Mimo, że wydaje się bardzo prosta, wręcz za prosta na to, aby dopisać ją do kategorii „life changing”.

 


Mel Robbins, „The 5 Second Rules”

Photo by rawpixel on Unsplash

Możliwość komentowania została wyłączona.